KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12319061

nr 1231 9061

Karl Dahlqvist

(1900-1971), Sverige

Oljemålning, "Gladö Kvarn". Signerad, daterad 1951. Olja på pannå, 48x59 cm

Karl Dahlqvist, svensk målare och skulptör född 1900 i Stockholm, död 1971.

måndag 28 januari 2019
kl 19:29:07

Karl Dahlqvist

Läs mer om Karl Dahlqvist